Հայաստանը միացել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիային
Մարտի 26-ին Ժնեւում տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նստաշրջանը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:
Գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նիստում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անդամակցությունը: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնելով անդամության հաստատման համար` Ասոցիացիային ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի գործունեությունը՝ մասնավորապես նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջովին անցնում է խորհրդարանական կառավարման համակարգի եւ Ազգային ժողովին են փոխանցվում լրացուցիչ գործառույթներ ու պատասխանատվություն: Նրա խոսքով՝ ԱԺ աշխատակազմը բարեփոխվում է` նոր իրողությունների պայմաններում որակյալ եւ լիարժեք աշխատելու ու զարգանալու համար:
«Ասոցիացիային անդամակցությունը ճիշտ ժամանակին է: Մենք համոզված ենք, որ կունենանք մեր գործընկերների աջակցությունը, կկարողանանք ուսումնասիրել եւ կիրառել նրանց առաջատար փորձը, հատկապես խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների ամրապնդման եւ արհեստավարժ ժամանակակից վերլուծական ծառայության կայացման ու զարգացման հարցերում»,-ասել է Արա Սաղաթելյանը:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է նաեւ, որ Հայաստանը պատրաստ է կիսել սեփական դրական փորձը՝ սկսած թվային փաստաթղթաշրջանառության ամբողջական տեխնոլոգիաների լիարժեք ներդրումից մինչեւ թափանցիկության ապահովման միջոցների ու օրենսդրական գործընթացում հանրության ներգրավվում:
Արա Սաղաթելյանի խոսքով՝ բարդ եւ հակասական տարածաշրջանում Հայաստանի Հանրապետության համար ժողովրդավարությունը հիմնական ներուժ է: Վերջին տասնամյակում Հայաստանում իրականացվել են լայնամասշտաբ ժողովրդավարական բարեփոխումներ, անցկացվել են անթերի խորհրդարանական ընտրություններ եւ շուտով անցում կկատարվի ամբողջական խորհրդարանական կառավարման համակարգին:
«Զարգացման այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարեւոր է մեր գործընկերների քաղաքական եւ փորձագիտական աջակցությունը, ովքեր հասկանում են մեր սկզբունքները եւ կիսում մեր արժեքային գերակայությունները»,-նշել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը:
Նրա գնահատմամբ՝ այս աջակցությունը մեզ տալիս է անհրաժեշտ ազդակներ ազատությունների ամրապնդման եւ նոր բարեփոխումների իրականացման համար, որի հիմքում պառլամենտարիզմի եւ խորհրդարանների զարգացումն է:
ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Վոյչեկ Սավիցկին նշել է, որ խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների կառույցն ամենահինն է աշխարհում, մի վայր է, որտեղ հանդիպում են այն մարդիկ, որոնք պատասխանատու են աշխատակազմի գործունեության համար, աջակցում են խորհրդարանականներին, կարող են հանդիպել իրենց գործընկերների հետ, փորձի փոխանակում իրականացնել, համագործակցել: Նրա խոսքով՝ կարեւոր է, որ Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարն ակտիվ մասնակցություն ունենա կառույցի գործունեությանը, որպեսզի նպաստավոր լինի անդամակցությունը: Վոյչեկ Սավիցկին ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարին, ինչպես նաեւ Հայաստանի Ազգային ժողովի անդամակցությունն Ասոցիացիային:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նախագահ Ֆիլիպ Շվաբն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստան կատարած այցին՝ նշելով, որ իր համար հաճելի էր լինել Հայաստանի խորհրդարանում, հանդիպել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի հետ: Նա կարեւորել է այն փաստը, որ Հայաստանն Ասոցիացիայի կազմում է:
«Հաճելի է, որ Հայաստանը դարձել է Ասոցիացիայի անդամ: Դա մեծ քայլ է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման համար»,-ասել է Ֆիլիպ Շվաբը:

Armenia Joins the Association of Secretaries General of Parliaments of Inter-Parliamentary Union
On March 26, in Geneva the Session of the Association of Secretaries General of Parliaments (ASGP) of Inter-Parliamentary Union was held, where the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan took part.
At the Meeting of the Association of Secretaries General of Parliaments the membership of the National Assembly of the Republic of Armenia was approved. In his speech thanking the ASGP for the approval of the membership the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan has presented the activities of the Staff of the RA National Assembly to the ASGP, particularly noting that the Republic of Armenia completely turns into the system of the parliamentary government and additional functions and responsibility are transferred to the National Assembly. In his word, the NA Staff is improved for fully working and developing with quality in the conditions of the new realities.
“The membership to the Association is just in time. We are sure that we’ll have our colleagues’ support, and we’ll be able to study and use their leading experience, especially in strengthening of the parliamentary oversight mechanisms and the establishment and development of the professional modern analytical service,” Ara Saghatelyan said.
The Secretary General has also noted that Armenia is ready to share its own positive experience, beginning from the full investment of the digital document turnover complete technologies up to the involvement of the transparency provision means and the public in the law-making process.
In Ara Saghatelyan’s word, democracy is a main potential in the hard and contradictory region for the Republic of Armenia. In the last decade wide-scale reforms were implemented in Armenia, faultless parliamentary elections were held and soon a transition will be into the system of complete parliamentary government.
“On this path of development our colleagues’ political and expertise support is very important for us, who understand our principles and share our value priorities,” the RA NA Chief of Staff-Secretary General noted.
To his assessment, this support gives us necessary impetus for strengthening freedoms and implementation of new reforms, and the development of the parliamentarism and parliaments are on its basis.
PACE Secretary General Wojciech Sawicki has noted that the Secretaries General of Parliaments is the oldest structure in the world, it is a place, where the people who are responsible for the activities of the Staff meet, support the parliamentarians, can meet with their colleagues, exchange experience and cooperate. In his word, it is important that the Secretary General of the Armenian Parliament will actively take part in the activities of the structure, so the membership will be favourable. Wojciech Sawicki welcomed the Secretary General of the Armenian Parliament, as well as the membership of the National Assembly to the ASGP.
The President of the Association of Secretaries General of Parliaments (ASGP) of Inter-Parliamentary Union Philippe Schwab in his word touched upon his visit to Armenia, noting that it was a pleasure for him to be in the Armenian Parliament, meet with the RA NA Chief of Staff-Secretary General Ara Saghatelyan. He has highlighted the fact that Armenia is part of the Association.
“It is a pleasure that Armenia has become member of Association. It is a big step for the development of the inter-parliamentary cooperation,” Philippe Schwab said.