Հայաստանը միացել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիային
Մարտի 26-ին Ժնեւում տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նստաշրջանը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:
Գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նիստում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անդամակցությունը: ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնելով անդամության հաստատման համար` Ասոցիացիային ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի գործունեությունը՝ մասնավորապես նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ամբողջովին անցնում է խորհրդարանական կառավարման համակարգի եւ Ազգային ժողովին են փոխանցվում լրացուցիչ գործառույթներ ու պատասխանատվություն: Նրա խոսքով՝ ԱԺ աշխատակազմը բարեփոխվում է` նոր իրողությունների պայմաններում որակյալ եւ լիարժեք աշխատելու ու զարգանալու համար:
«Ասոցիացիային անդամակցությունը ճիշտ ժամանակին է: Մենք համոզված ենք, որ կունենանք մեր գործընկերների աջակցությունը, կկարողանանք ուսումնասիրել եւ կիրառել նրանց առաջատար փորձը, հատկապես խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմների ամրապնդման եւ արհեստավարժ ժամանակակից վերլուծական ծառայության կայացման ու զարգացման հարցերում»,-ասել է Արա Սաղաթելյանը:
Գլխավոր քարտուղարը նշել է նաեւ, որ Հայաստանը պատրաստ է կիսել սեփական դրական փորձը՝ սկսած թվային փաստաթղթաշրջանառության ամբողջական տեխնոլոգիաների լիարժեք ներդրումից մինչեւ թափանցիկության ապահովման միջոցների ու օրենսդրական գործընթացում հանրության ներգրավվում:
Արա Սաղաթելյանի խոսքով՝ բարդ եւ հակասական տարածաշրջանում Հայաստանի Հանրապետության համար ժողովրդավարությունը հիմնական ներուժ է: Վերջին տասնամյակում Հայաստանում իրականացվել են լայնամասշտաբ ժողովրդավարական բարեփոխումներ, անցկացվել են անթերի խորհրդարանական ընտրություններ եւ շուտով անցում կկատարվի ամբողջական խորհրդարանական կառավարման համակարգին:
«Զարգացման այս ճանապարհին մեզ համար շատ կարեւոր է մեր գործընկերների քաղաքական եւ փորձագիտական աջակցությունը, ովքեր հասկանում են մեր սկզբունքները եւ կիսում մեր արժեքային գերակայությունները»,-նշել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը:
Նրա գնահատմամբ՝ այս աջակցությունը մեզ տալիս է անհրաժեշտ ազդակներ ազատությունների ամրապնդման եւ նոր բարեփոխումների իրականացման համար, որի հիմքում պառլամենտարիզմի եւ խորհրդարանների զարգացումն է:
ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Վոյչեկ Սավիցկին նշել է, որ խորհրդարանների գլխավոր քարտուղարների կառույցն ամենահինն է աշխարհում, մի վայր է, որտեղ հանդիպում են այն մարդիկ, որոնք պատասխանատու են աշխատակազմի գործունեության համար, աջակցում են խորհրդարանականներին, կարող են հանդիպել իրենց գործընկերների հետ, փորձի փոխանակում իրականացնել, համագործակցել: Նրա խոսքով՝ կարեւոր է, որ Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարն ակտիվ մասնակցություն ունենա կառույցի գործունեությանը, որպեսզի նպաստավոր լինի անդամակցությունը: Վոյչեկ Սավիցկին ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանի գլխավոր քարտուղարին, ինչպես նաեւ Հայաստանի Ազգային ժողովի անդամակցությունն Ասոցիացիային:
Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարների ասոցիացիայի նախագահ Ֆիլիպ Շվաբն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստան կատարած այցին՝ նշելով, որ իր համար հաճելի էր լինել Հայաստանի խորհրդարանում, հանդիպել ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանի հետ: Նա կարեւորել է այն փաստը, որ Հայաստանն Ասոցիացիայի կազմում է:
«Հաճելի է, որ Հայաստանը դարձել է Ասոցիացիայի անդամ: Դա մեծ քայլ է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման համար»,-ասել է Ֆիլիպ Շվաբը:

Армения присоединилась к Ассоциации генеральных секретарей МПС
26 марта состоялась сессия Ассоциации генеральных секретарей Межпарламентского Союза (МПС), в которой принял участие руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА Ара Сагателян.
На заседании Ассоциации генеральных секретарей утверждено членство НС РА. Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА А.Сагателян в своем выступлении, поблагодарив за утверждение членства, представил Ассоциации деятельность Аппарата НС РА. Он, в частности, отметил, что Республика Армения полностью переходит к парламентской системе правления и к парламенту перейдут дополнительные функции и ответственность.   Соответственно, Аппарат НС реформируется с тем, чтобы качественно и полноценно работать и развиваться в условиях новых реалий.
“Членство в Ассоциации как нельзя своевременно. Мы уверены, что получим поддержку наших коллег,  сможем изучить и имплементировать их передовой опыт, особенно в вопросах усиления  механизмов парламентского надзора и становления и развития высокопрофессиональной современной аналитической службы”, - подчеркнул А.Сагателян.
Генеральный секретарь Аппарата НС РА в своем слове далее отметил: “Мы готовы делиться собственным положительным опытом во всем, от полноценного внедрения интегрированных технологий  цифрового документооборота и до методов обеспечения транспарентности и вовлечения общественности в законотворческий процесс.
Для РА в нашем сложном и противоречивом регионе демократия – основной ресурс. В Армении за последнее десятилетие были осуществлены масштабные демократические реформы, проведены безупречные парламентские выборы, и вскоре завершится переход к полноценной парламентской модели правления.
На этом пути для нас очень важны и политическая, и экспертная поддержка наших коллег и партнеров по развитию, понимающих наши принципы и разделяющих нашу систему ценностных приоритетов.
Эта поддержка передает нам необходимые импульсы для укрепления свобод и проведения новых реформ, в фундаменте которых развитие парламентаризма и парламента”.
Генеральный секретарь ПАСЕ В.Савицки отметил, что структура генеральных секретарей парламентов – старейшая в мире, это площадка, где встречаются люди, ответственные за деятельность аппарата, содействующие парламентариям, обменивающиеся опытом, сотрудничающие со своими коллегами. По его словам, для продуктивного членства важно активное участие в деятельности структуры генерального секретаря парламента Армении. Г-н Савицки приветствовал генерального секретаря НС, а также членство НС РА в Ассоциации.
Председатель Ассоциации генеральных секретарей МПС Ф.Шваб обратился к своему визиту в Армению, отметив, что для него было весьма приятно побывать в парламенте РА, встретиться с руководителем-генеральным секретарем Аппарата НС РА А.Сагателяном. Он подчеркнул важность вхождения Армении в состав Ассоциации.
“Приятно, что Армения стала членом Ассоциации. Это большой шаг к развитию межпарламентского сотрудничества”, - заметил Ф.Шваб.